Sekretariat


czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 730- 1530

 

tel: 48 664-23-56

  email:
sekretariat.pppgrojec@grojec.pl

Łukasz Kalinowski

Inspektor Ochrony Danych

lukasz.kalinowski@cbi24.pl

kom: + 48 575-002-192

  

Nasz adres:

   

ul. POW 4, 05-600 Grójec

Psycholog radzi

Co powinniśmy wiedzieć o mutyzmie wybiórczym?

Mutyzm wybiórczy to zaburzenie komunikacji o podłożu lękowym, dlatego leży w polu zainteresowań zarówno logopedii, psychologii, jak i pedagogiki. Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 mutyzm wybiórczy opatrzony jest kodem F-94.0 i ?charakteryzuje się wyraźną, zdeterminowaną emocjonalnie wybiórczością werbalnego komunikowania się, polegającą na tym, że dziecko w pewnych sytuacjach rozmawia swobodnie, ale w innych (określonych) przestaje mówić.  

czytaj dalej...

 

 

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej - ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej to polska nazwa ADHD ? zespołu nadpobudliwości ruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Do rozpoznania zespołu konieczne jest stwierdzenie charakterystycznej triady objawów: zaburzeń koncentracji uwagi, nadmiernej ruchliwości, nadmiernej impulsywności. Powyższe objawy pojawiają się nie tylko w szkole, ale i w domu oraz w innych sytuacjach - czyli nie można mieć ADHD tylko w szkole.

czytaj dalej...

 

 

Co warto wiedzieć o autyzmie?

W ciągu ostatnich kilku lat, z powodu wzrastającej liczby osób z autyzmem, znacznie wzrosło zainteresowanie tym tematem zarówno w środowisku lekarzy jak i w społeczeństwie.
Dużo większa świadomość zwłaszcza rodziców sprawia, że ich pociechy znacznie wcześniej kierowane są na specjalistyczne badania i kosultacje, dzięki którym szybciej są diagnozowane. Jak najwcześniejsze rozpoznanie odstępstw od typowego rozwoju u dzieci jest niezwykle istotne i korzystne, gdyż umożliwia maksymalne wykorzystanie ich potencjalnych możliwości, wdrożenie odpowiednich, ukierunkowanych form terapii oraz przycznynia się do zmniejszenia częstości pojawienia się chorób współwystępujących.

czytaj dalej...

 

 

Bunt na pokładzie

Dojrzewanie jest to czas, kiedy w życiu dziecka zachodzą intensywne zmiany biologiczne, społeczne i psychologiczne. Pewnego dnia nasza grzeczna córeczka i umiarkowanie grzeczny synek zamieniają się w zbuntowanych odmieńców. Wszystko je drażni i jest głupie, albo odwrotnie niewspółmiernie zachwyca. Drzwi do pokoju są ciągle zamknięte, na twarzy pojawiają się pryszcze, a w sercu i głowie zamęt, z którym nie wiadomo, co zrobić. Rodzice zaszokowani nagłymi zmianami często reagują szukaniem winy w sobie, albo zwiększają poziom dyscypliny, nie zdając sobie sprawy, że właśnie stali się obiektem testowania granic.

czytaj dalej...

 

 

Cyberprzemoc

Rozwój technik teleinformatycznych przyniósł oprócz dobrodziejstwa łatwości komunikacji i szukania informacji także bardzo negatywne zjawisko tzw. CYBERPRZEMOCY (z języka angielskiego cyberbullying) coraz bardziej rozpowszechnione zwłaszcza wśród młodych ludzi. Cyberprzemoc to nowe oblicze przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych np.: telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS, poczta elektroniczna, czaty, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, itd. Jest to nękanie, straszenie, szantażowanie w sieci, rejestrowanie niechcianych filmów i zdjęć, publikowanie w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć, filmów i informacji, podszywanie się w sieci pod inną osobę.

czytaj dalej...

 

 

Czy to już choroba? - kilka słów o zaburzeniach odżwiania się

Współczesne wzorce kulturowe i społeczne wskazują na szeroko lansowany model kobiecej urody oparty na chłopięcej, bardzo szczupłej, wręcz wychudzonej sylwetce. Szczupłość staje się symbolem dbałości o siebie, jednocześnie świadcząc o silnej woli, mocnym charakterze i perfekcjonizmie. Zadbane, starannie wymodelowane ciało może wydawać się źródłem atrakcyjności, ale także powodzenia, sukcesu i pełnej kontroli nad własnym życiem. Okres dojrzewania jest szczególnym etapem w życiu człowieka, zachodzą wówczas bardzo intensywne zmiany w rozwoju biologicznym i emocjonalno - społecznym.

czytaj dalej...

 

 

Dlaczego dzieci bawią się w doktora?

Małe dziecko lubi dotykać swojego ciała - czy to powód do niepokoju? Dziecko podgląda rodziców w sypialni - dlaczego to robi? Jak rozmawiać z dzieckiem o tym jak się rodzą i skąd się biorą dzieci? Pytania zadawane przez maluchy bardzo często są dla rodziców "niewygodne", budzą w nich strach i zakłopotanie. Dorośli mają problemy z odpowiadaniem na intymne pytania swoich pociech i bardzo często zastanawiają się, co mogą powiedzieć małym dzieciom i na ile poważne i zgodne z prawdą powinny być przekazywane im informacje.

czytaj dalej...

 

 

Duże problemy małych dzieci

Gdy dziecko skarży się na ból głowy lub brzucha, myślimy najczęściej o chorobie fizycznej. Jeżeli jednak lekarz nie stwierdzi choroby a dziecko nadal prezentuje ?podejrzane? objawy to może organizm dziecka wysyła sygnały, świadczące o tym, że nie potrafi ono poradzić sobie z emocjami - lękiem, gniewem. Dzieci jeszcze nie umieją rozpoznać i nazwać swoich uczuć, mówi to za nie ciało. Zdarza się i tak, że dzieci na nic się nie skarżą, zmienia się natomiast ich zachowanie ? mają kłopoty z zasypianiem lub budzą się w nocy, jedzą nadmiernie lub nagle tracą apetyt, stają się apatyczne lub nadmiernie ruchliwe, zaczynają obgryzać paznokcie.

czytaj dalej...

 

 

Granice w wychowaniu

Granice państwa informują nas, że za nimi zaczyna się inne terytorium, w którym obowiązują określone prawa, przepisy, zwyczaje, język. Jeśli przekraczamy granicę, muszę się dostosować do wymagań i zwyczajów gospodarzy. W świecie fizycznym granice są widoczne, w świecie duchowym są równie rzeczywiste, lecz trudniej je zobaczyć. Granice to między innymi zasady, szanowanie własnego i czyjegoś "NIE". Granice nie są rzeczą wrodzoną, kształtują się w trakcie naszego życia. Aby dojrzeć do prawdomówności, odpowiedzialności, wolności musimy od dziecka uczyć się wyznaczania i respektowania granic.

czytaj dalej...

 

 

Komputer jak narkotyk

Korzyści płynące z Internetu są niezaprzeczalne. Ułatwia on wszechstronną komunikację oraz dostęp do informacji, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Należy jednak pamiętać, że oprócz treści o dużych walorach edukacyjnych spora część materiałów jakie można znaleźć w Sieci jest nieodpowiednia czy wręcz szkodliwa dla naszych dzieci. Postępująca informatyzacja przyniosła również nowe zagrożenia- stale rośnie liczba osób uzależnionych od Internetu i gier komputerowych. Gdy słyszymy słowo "uzależnienie", zazwyczaj wyobrażamy sobie narkomanów, nałogowych alkoholików.

czytaj dalej...

 

 

Mokry problem

Zbliża się wiosna - czas wyjazdów na zielone szkoły. Jednak nie dla wszystkich. Jak co roku w domu zostają te dzieci, które mają problem z moczeniem nocnym. W obawie przed kompromitacją, unikają wyjazdów z rówieśnikami, przeżywają strach przed wyjazdem na kolonię, czy do rodziny, rezygnują z nocowania u koleżanki lub kolegi. Konsekwencją tego jest izolacja i narastające poczucia niższości. Codziennością w domu jest mokre łóżko, pobudka w środku nocy, zmiana pościeli. O moczeniu nocnym mówimy wtedy, gdy dziecko pięcioletnie lub starsze, co najmniej raz w miesiącu oddaje mimowolnie mocz podczas snu.

czytaj dalej...

 

 

Ostrzeżenie na wakacje - sekty

Zbliżają się wakacje - czas odpoczynku, relaksu i wyjazdów, ulubiony okres w roku dla naszych dzieci. Jest to jednak czas wzmożonego werbunku do sekt - niebezpiecznych organizacji, powszechnie używających psychomanipulacji do pozyskania nowych członków, z których większość rekrutuje się spośród młodych ludzi. Szczególnie łatwym celem są nastolatki, ponieważ w okresie dojrzewania często są zbuntowane, przeżywają kryzysy, stają w opozycji do świata dorosłych, chcą naprawiać świat. Gdy napotkają ludzi o wzniosłych ideałach, proponujących zmianę życia, często idą za atrakcyjnym przywódcą obiecującym złote góry. Sekty zwykle mają swojego "guru", osobę o silnej osobowości, genialnego, charyzmatycznego manipulatora.

czytaj dalej...

 

 

Psychologiczne aspekty zaburzeń odżywiania się

Współczesny sposób odżywiania się młodych ludzi często prowadzi do problemów o charakterze otyłości, nadwagi, czy też w skrajnych wypadkach do zaburzeń odżywiania się. Otyłość jest powszechną, groźną chorobą współczesnego świata. Przyczyny nadmiernego jedzenia są złożone, wśród czynników psychologicznych wymienia się cechy osobowości, trudności w radzeniu sobie ze stresem i przezywanymi emocjami, błędne przekonania i oczekiwania jednostki. Częstą przyczyną są zaburzenia mechanizmów samoregulacji, polegające na nieumiejętności kontrolowania ilości spożywanego pokarmu. Nadmierne jedzenie może być także formą zwrócenia na siebie uwagi otoczenia lub zastępczą formą realizacji różnych potrzeb. Nadmierny przyrost wagi bywa skutkiem stosowania różnych diet odchudzających, które prowadzą do rozregulowania organizmu.

czytaj dalej...

 

 

Zaburzenia zachowania dzieci i młodzieży

Coraz częstszym powodem interwencji wychowawczych w szkole i w domu są problemy z zachowaniem dzieci i młodzieży. Podejmowane wówczas środki wychowawcze okazują się niejednokrotnie nieskuteczne. Szczególnie dotyczy to młodzieży gimnazjalnej, gdyż nasilenie tych problemów występuje w okresie dorastania.
Dziecko zachowujące się w sposób nieakceptowany społecznie może zostać ocenione jako źle wychowane albo potraktowane, jako osoba z poważnymi zaburzeniami. Czy istnieje różnica między jednym( złe wychowanie, łobuzerstwo) a drugim(zaburzenie zachowania) i jak ją dobrze rozpoznać aby nie krzywdzić dziecka i umieć mu skutecznie pomóc?

czytaj dalej...

 

 

FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome)

W wyniku spożywania przez ciężarną matkę alkoholu, pojawiają się u dziecka zaburzenia określane, jako Płodowy Zespół Alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome) ? w skrócie FAS. Cząsteczki alkoholu są maleńkie i z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego. Nie określono dotychczas minimalnej dawki alkoholu, którą można by było uznać za bezpieczną dla rozwoju dziecka, dlatego uznaje się, ze każda dawka alkoholu wypita przez kobietę w ciąży może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu.

czytaj dalej...

800x600 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

opracowanie: KOMP-ANIA Piotr Dalach